„Санта Мария деле Грацие“ (Basilica di Santa Maria delle Grazie) е една от най-красивите църкви в Милано. Тя впечатлява със съчетанието на готически и ренесансов архитектурен стил.
Но славата ѝ се дължи най-вече да шедьовъра, който пази – „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи.
Официален сайт: legraziemilano.it
Oнлайн билети за посещение
- от сайта на GetYourGuide
- от сайта на Tiqets
История на църквата
Изграждането на църквата започва през 1463 г., по инициатива на Доминиканският орден, и е завършена през 1490 г. Тъй като херцогът на Милано – Лудовико Сфорца решава, че църквата ще бъде перфектен гроб за него и жена му, тя претърпява реконструкция в ренесансов стил. През 1943 г., по време на бомбардировките на Втората световна война, църквата е сериозно повредена, но куполът ѝ остава невредим. Сградата е възстановена малко след войната, през 1947 г.
Както интериорът, така и екстериорът на църквата „Санта Мария деле Грацие” показват интересна комбинация от готически и ренесансови стил. Тук ще видите елегантни заострени арки, украсени с фини стенописи, както и красиви скулптури, но най-впечатляваща си остава картината на Да Винчи!
„Тайната вечеря“
Към църквата е построена скромна сграда, която носи името Cenacolo Vinciano. Той е трябвало да изпълнява функциите на трапезария, но сега в нея се съхранява шедьовърът на Леонардо да Винчи – стенописът „Тайната вечеря“. Италианският майстор я рисува върху една от стените на сградата между 1495 и 1498 г. по искане на същия Лудовико Сфорца, който споменахме преди малко. Това изящно произведение на Да Винчи изобразява момента след като Исус казва на учениците си, че един от тях ще го предаде. То е изключително реалистично и според запознати крие много скрита символика. Впечатляващи са и размерите му – 4,60 на 8,80 м.
За създаването на „Тайната вечеря“ Да Винчи използва експериментална техника, известна като Темпера Форте. Тя му позволява да рисува с повече нюанси, отколкото би било възможно в конвенционален стенопис. През 1518 г. става ясно, че тази техника води до бързо влошаване на картината. 50 години по-късно историкът на изкуствата Джорджо Васкари го смята за загубена кауза. През 1726 г. обаче Микеланджело Белоти изцяло пребоядисва творбата на Да Винчи, следват множество реставрации, последната от които започва през 70-те години на миналия век и е завършена през 1999 г. И до днес „Тайната вечеря“ продължава да привлича любопитни посетители.
Срещу шедьовъра на Леонардо ще видите стенопис, рисуван Донато Монторфано. И двете картини оцеляват като по чудо след бомбардировките през 1943 г., които превръщат останалата част от трапезната в руини. Това е само още една от загадките на „Тайната вечеря“!
Билети и полезна информация
Достъпът до църквата „Санта Мария деле Грацие“ е безплатен. За да видите „Тайната вечеря“ обаче ще трябва да закупите билет онлайн. Заради огромния интерес, продажбата е с три месеца наред. Освен билета за вход, ще трябва да платите и такса за екскурзоводско обслужване.
Причината е, че картината се съхранява при специални условия – поддържа се постоянна температура и влажност на въздуха, за да се съхрани целостта ѝ. Освен това посещението става на групи, не по-големи от 25 души и трае не повече от 15 ми.
При закупуване на билет за „Тайната вечеря“ вие резервирате точен ден и час, така че бъдете на място поне 20 мин. преди времето за влизане.