История и интересни факти
Когато чуете Истанбул, най-вероятно в съзнанието ви изниква образът на огромната джамия с шест минарета. Това е Султан Ахмед джамия (турски: Sultan Ahmet Camii), по-известна като Синята джамия. Тя величествено се извисява в центъра на Истанбул, точно срещу „Света София“, сякаш се съревновава с нея. Султан Ахмед джамия е истинско архитектурно чудо и един от най-впечатляващите мюсюлмански храмове.
Получава названието Синята джамия заради малките сини плочици, красящи цялата ѝ вътрешна част. Джамията е построена в периода 1609 – 1616 г. по искане на султан Ахмед I. Той възлага за задача на един от най-изявените архитект по това време Мехмед Ага да построи една от най-величествените джамии в света! Тъй като храмът щял да се извисява точно срещу „Света София“, Мехмед Ага искал да направи по-голям купол. Понеже не могъл, компенсирал с идеални пропорции на куполите, полукуполите и минаретата. Шестте минарета са отличителният елемент на Синята джамия. За създаването им съществуват различни легенди.
Една от тях разказва, че са издигнати по погрешка, тъй като преди това само джамията в Мека имала шест минарета. Считало се за светотатство друга джамия да бъде по-величествена от нея. Общоприето било мюсюлманските храмове да имат до четири минарета.
Султанът искал Синята джамия да бъде със златни минарета, но злато на турски е „алтън“, а шест е „алтъ“. Според легендата архитектът чул, че султанът казва „алтъ“ т.е. шест минарета и тъй като не искал да му противоречи, започнал строежа. След като минаретата били вдигнати, султан Ахмед I толкова ги харесал, че простил грешката на архитектка. В Мека се разбунтували срещу джамията и първо издигнали още едно минаре, за да станат седем, а днес са вече цели девет!
Официален сайт: www.sultanahmetcamii.org
Султан Ахмед джамия няма вход за посещение, отворена е всеки ден, но ще трябва да се съобразите с някои правила при посещението си, тъй като е действаща.
Какво да видите?
В Султан Ахмед джамия има огромен двор с фонтани, в които вярващите трябва да се очистят преди молитва. Те измиват лицето, ръцете, врата, краката си. След това влизат в мраморната зала, построена с мрамор от Мармарис. В средата ѝ се извисява красив фонтан, който е само за украса.
Вътрешността на джамията е облицована с повече от 20 000 ръчно изработени керамични плочки, направени в Никея. Те имат повече от 50 различни дизайна с лалета. Плочките на по-ниските нива са с по-традиционен дизайн, а тези на по-високите са украсени с цветя, плодове и кипариси.
Джамията има 260 витражи, които пропускат слънчевата светлина. По стените можете да видите изписани с калиграфско майсторство стихове от Корана.
Най-важния елемент от интериора е михрабът. Това е ниша в стената, сочеща посоката, в която се намира свещеният камък Кааба в Мека. Към нея се обръщат мюсюлманите по време на молитва. Михрабът в Синята джамия е от фино изваян мрамор и двойно надписано пано над него. Вдясно се михраба се намира богато украсен минбар или амвон, където стои имамът и изнася проповедта си.
Какво трябва да знаете преди да посетите Султан Ахмед джамия?
- Ако не сте мюсюлмани и само искате да разгледате джамията, трябва да влезете през западния вход.
- Пред джамията винаги има опашка, която обаче се движи сравнително бързо. Не се доверявайте на хора, които ви предлагат да ви вкарат през друг вход, за да не чакате. Най-често те ще ви заведат до някой магазин и ще ви принудят да си купите нещо.
- Джамията се затваря за туристи пет пъти на ден за по 90 минути, когато мюсюлманите се молят. Това става – два часа преди изгрев, по изгрев, на обяд, следобед и преди залез слънце.
- За да влезете в Синята джамия, трябва да оставите обувките си и да си сложите калцуни.
- Жените трябва да носят кърпа на главата си. Ако нямате, можете да вземете такава безплатно от входа на джамията.
- Няма да ви допуснат, ако сте облечени с късни панталони, поли, рокли или ако раменете ви се виждат.
- В джамията не можете да снимате със светкавица. Избягвайте да снимате хората, които се молят.
- Пазете тишина, това все пак е място за молитва и поклонение.
- Посещението ще ви отнеме около 20 минути.
- На излизане можете да оставите дарение, ако желаете.
Обиколки
Можете да се включите в някоя от многобройните организирани обиколки на Истабул с екскурзовод. Има вариант да се включите в тур само за Синята джамия или в комбинирана обиколка, която включва и други от най-популярните забележителности в старата част на града. Обиколките са достъпни на: английски, немски, френски и други езици.
Ако имате интерес, последвайте линковете и разгледайте предложенията:
- към GetYourGuide
- към Tiqets
- към Viator
Достъпност
Султан Ахмед джамия е достъпна за хора с увреждания, включително и такива в инвалидни колички. Ако имате нужда от помощ, се обърнете към персонала на джамията.