СЪДЪРЖАНИЕ НА СТАТИЯТА:
Кога е подходящото време за посещение на Одрин?
Каква храна да похапнем в Одрин?
Градът
Одрин (Edrine) е исторически град, намиращ се в Турция, на 235 км западно от Истанбул, само на 7 км от границата с Гърция и на 20 км от българската граница. Разположен е на три реки – Арда, Тунджа и Марица. Одрин е предпочитана дестинация за еднодневна екскурзия от българи, гърци, турци, но е посещаван и от туристи от цял свят.
В историята градът е известен с името Адрианопол и е втората столица на Османската империя след Бурса, в периода 1369 -1453 г. След това главен град на империята става Константинопол.
Одрин е бил търговски център за тъкани, коприна, килими и селскостопански продукти. Към днешна дата има силно развиваща се туристическа индустрия, заради своите исторически забележителности, пъстри пазари, вкусна храна и автентична атмосфера.
-
- Площ – 844 кв. км.
- Население – 166 000
- Официален език – турски
Кога е подходящото време за посещение?
Одрин има горещо и сухо лято (юни – август) и мразовита, влажна и често снежна зима (декември – февруари). Пролетта в Одрин (март – май) е приятна и средните температури достигат до 14°C. Температурата през есента (септември – ноември) е около 15-17°C и времето е умерено. Най-доброто време за посещение на Одрин е от март до май или от септември до ноември, тогава ще избегнете твърде високите или ниски температури, и големите вероятности за валежи.
- Минимални температури – около 0°С
- Максимални температури – над 30°С
- Най-горещи месеци – юни, юли и август
- Най-студени месеци – януари и февруари
- Вероятност от валежи – ноември, декември
Как да стигнем до там?
До Одрин може да стигнете с кола или с автобус.
- С кола – Одрин има отлични връзки с големите градове на Турция и Европа чрез мрежа от магистрали, така че пътуването ви ще бъде лесно и удобно. Градът се намира на главните магистрали, свързващи Истанбул с Европа. Шофирането няма да отнеме повече от два часа и половина от Истанбул до Одрин, ако пътувате по магистралата.
- С автобус – Най-лесният и евтин начин да стигнете до Одрин е с автобус от Истанбул. Пътят отнема около 2 часа и 45 минути. Автогарата (Otogar) на Одрин се намира извън града, но микробуси ще ви отведат до центъра и ще спрат точно пред най-голямата забележителност в града – Селим джамия, която е и крайната спирка. Местен автобус (1A или 3B) ще ви отведе обратно до автогарата (Otogar). Можете също така да вземете автобус от София, Пловдив и други български градове до Одрин.
Храна
Това, което прави кухнята на Одрин толкова специална, е нейната богата история, съчетана с различни култури, както и нейното географско местоположение. Някогашна столица на Османската империя е била център на богата хранителна култура, затова не пропускайте да опитате някои традиционни ястия и деликатеси, сред които: одринско сирене, одрински черен дроб, бадемова паста, одрински бадемови бисквитки, хардалие, ориз ипсала, дроб сарма, капама, качамак и много други.
- Черният дроб е едно от най-популярните ястия на одинската кухня. Приготвя се, като се реже на ситно и се запържва в слънчогледово олио или се панира.
- Червените чушки, също уникални за Одрин, се пържат и сервират заедно с дроба.
- Дроб сармата се приготвя от черен дроб, ориз, лук и мента.
- Хардалие – Представлява млечнокисела ферментирала напитка, произведена от грозде, смесена със семена от черен синап.
Какво може да правим там – забележителности и забавления
Като врата на Анадола към Балканите и Европа, Одрин има богато разнообразие от исторически и културни забележителности. Градът е пълен с исторически паметници – ханове, джамии, мостове и базари. Ето кои места задължително да посетите в Одрин и какво да правите там:
- Селим джамия (Селимийе джамия) – построена от архитекта Мимар Синан между 1569 г. и 1575 г. Тя и нейният комплекс (Selimiye Cami ve Külliyesi) са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство през 2011 г. Шедьовър на турското изкуство и останала в историята на световната архитектура, джамията се вижда от целия град с великолепния си купол и четирите минарета. Джамията предизвиква възхищение и с изящните си детайли в каменната си зидария и мрамор, плочки, дърворезба и седефени инкрустации.
- Ески джамия (Eski Cami) – Тя е първата оригинална монументална сграда в Одрин, оцеляла до днес. Строителството на този класически пример за многокуполни джамии започва през 1403 г. и завършва през 1414 г.
- Археологически и етнографски музей в Одрин – Първият музей в Одрин е открит през 1925 г. по заповед на Ататюрк. Сградата е била част от Селим и е дело на същия архитект. Днес в музея има две секции – Археология и Етнография, в които ще видите вкаменелости, монети, каменни и метални изделия, бижута, теракотени артефакти, дори тракийски култови предмети.
- Базар Араста – Наричан е още „Кавафлар чаршия“. Тук ще се потопите в атмосферата на пазарите от миналото.
- Бедестен чаршия – Построена е през 1418 г. и до днес впечатлява със своята 14-куполна конструкция от олово, двуцветни дялани камъни и орнаменти. Чаршията е приятно място за пазаруване.
- Кервансарай Рустем Паша – Построен е през 1561 г. от Мимар Синан и е един от най-великолепните кервансараи на класическата османска архитектура. На фасадата на сградата има 21 магазина, състоящи се от двуетажни помещения, разположени около правоъгълен открит двор. На втория етаж е изградена типична турска баня с подово отопление.
- Мостовете на Одрин – Мостовете на града също са свидетели на голямо историческо наследство. Най-известните са: Газимихал (Хамидие), Узункьопрю (Дълъг мост), Сарачхане.
Докато сте в Одрин, не пропускайте да посетите още:
- Музей на здравето
- Али Паша чаршия
- Джамия „Соколлу Мехмед паша“
- Църква „Свети Георги“
- Църква „Св. Св. Константин и Елена“
- Древния град Енез.
Задължително усетете какво е да пазаруваш на одринските пазари, опитайте уличната храна, усетете уханието на ароматните сапуни, които се произвеждат тук, разходете се в покрайнините на Одрин, изпъстрени с лавандулови и слънчогледови поля. Насладете се на пъстрия и гостоприемен турски град!