Кога е подходящото време да посетим Анталия?
Booking.com
Вижте още: Кои са най-красивите плажове на Анталия?
Туристическа информация
Анталия (Antalya) е най-бързо развиващият се град в Турция. Туристи от цял свят откриват неговата приказна комбинация от красиви плажове, исторически забележителности и традиционна турска култура. Тук най-предпочитани са „all inclusive” ваканционните пакети в огромни курорти, разположени близо до крайбрежната ивица.
- Площ – 1417 кв. км.
- Население – 2 600 000
- Официален език – турски
Кога е подходящото време за посещение?
Анталия има влажен средиземноморския климат – летата са горещи, слънчеви и без дъжд, а зимите са меки с редки, но много силни дъждовни бури.
Лятото е най-натовареният сезон в Анталия. Средните дневни температури са около 30-35°C, стигат до 40°C, особено в по-вътрешните райони. Зимата е много мека и дневните температури се доближават до пролетните температури в България. Неудобство са силните дъждовни бури, придружени със светкавици и силни ветрове.
Благодарение на горещите си лета и меки зими, сезонът на морските ваканции в Анталия е доста дълъг, с температури на водата над 24°C от юни до октомври. Ако не обичате горещините, ранната есен е идеално време да резервирате вашата почивка. За обиколка на забележителности, посетете Анталия от октомври до ноември или от април до май, когато температурите са приятни и има сравнително малко валежи.
Как да стигнете до Анталия?
Най-бързия и удобен начин да стигнете до турския град е със самолет. Ако търсите икономичен вариант – изберете автобус. Ако решите на пътуване с лодка или влак, трябва да знаете, че този вид транспорт няма директна връзка с Анталия. А шофирането може да ви причини много главоболия.
- Със самолет – Анталия е лесно достъпна по въздух от почти всяко европейско летище, особено през лятото. Летище Анталия се намира на около 10 км от центъра на града. За да се придвижите до хотела, може да вземете такси от летището, то обаче е доста скъпо. Другият вариант е да се качите на автобус.
- С aвтобус – Пътуването с автобус е изгоден начин да стигнете до Анталия. Автогарата в града е на около 6 км северозападно от центъра. От нея може да стигнете до почти всяка точка в Турция.
- С лодка – Няма кораби или директни фериботни услуги, които да ви отведат до Анталия. Повечето пътници пристигат в Мармарис от Родос, Гърция, след което го транспортират по суша.
- С влак – Анталия все още не е свързана с турската железопътна мрежа. Най-близката спирка е в град Коня, която се обслужва от бързи високоскоростни железопътни линии.
- С автомобил – Увеличаването броя на туристите доведе до проблем, с който турските власти се сблъскват всеки ден – недостатъчно развитата вътрешна инфраструктура на пътищата и магистралите. Пътуването с автомобил до Анталия може да се окаже предизвикателно преживяване.
Храна
Ако обичате да си похапвате, вижте кои са най-популярните и вкусни ястия в Анталия:
- Шиш кебап – агнешко месо,във формата на шишче, с гарнитура от червен лук, червен пипер и лимонов сок.
- Гьозлеме – В допълнение към класическия кебап поръчайте гьозлеме в някой уличен павилион. Това е пикантна палачинка, приготвена на скара и поднесена с щедра плънка от спанак, сирене, картофи или кайма.
- Пиде – едно от най-консумираните ястия в Анталия. Това е питка, изпечена на фурна и подправена с всякакви храни, от зеленчуци до сирена и телешко месо.
- Бьорек – Прилича на баничка, поръсена с пудра захар, с пълнеж от мляно месо. Бьорекът се пече във фурна или се пържи в олио. Отгоре се намазва с жълтък или се поръсва със сусам.
- Супа Кулаклъ – Включва малки кнедли, с пълнеж от кайма, които се приготвят заедно с нахут в доматен сос. Подправя се с черен пипер, мента и лимон.
- Баклава – Десерт, приготвен от фино тесто, богат на ориенталски съставки – шам фъстък, орехи, мед и сушени плодове.
- Дондурма – турски сладолед, който се приготвя с мляко, захар, мастика и сахлеп (брашно, получено от орхидеи). Консистенцията е еластична и се топи много по-бавно от обикновения сладолед.
- Мармалад от бергамот – Бергамотът е цитрусов плод, нещо средно между сладък лайм и горчив портокал. Прилича на зелен лимон, има много кисел и леко горчив вкус. Oт него се прави мармалад.
Какво да видите в Анталия?
Най-интересните забележителности в Анталия са:
- Старият град – Подобният на лабиринт квартал Калейчи е създаден за разходка. Перфектно реставрирани османски имения с червени покриви се редят по калдъръмените улици и сега са дом на множество бутикови хотели, магазини за сувенири, художествени галерии и ресторанти. На главния площад има крепостна порта и часовникова кула. Вижте и джамията „Текели Мехмет паша“ от XVIII век.
- Музея на Анталия – Ослепителните експонати показват най-добрите находки от Анталия и околностите. Голямата археологическа секция предлага изложби от бронзовата епоха до Византия, въпреки че е най-известна със своите експонати от фини статуи, създадени в древни градове Перге, Ксантос и Патара.
- Портата на Адриан – Най-драматичният вход в Стария град на Анталия е през Портата на Адриан. Издигната е в чест на посещението на самия император Адриан. Тази грандиозна мраморна врата с три арки, оградена от внушителни кули, е украсена с богати скулптурни декорации.
- Йивли минаре – Това е една от най-отличителните забележителности на Анталия. Йивли минаре (набразденото минаре) е построено в периода 1219-1236 г. То е изключително добре запазен пример за селджукска архитектура. Прилежащата джамия от XIV век също е действаща. Минарето се извисява точно до входната порта Кале в Стария град. Срещу минарето е часовниковата кула на Анталия от османската епоха.
- Старото пристанище – Сгушено във вдлъбнатина в скалите, старото пристанище на Анталия, в северозападната част на Стария град, е живописна група от кафенета и ресторанти. Има изглед към леко поклащащи се яхти, готови да потеглят по Средиземно море. От II до XX век това е било главното пристанище на града и околностите.
- Римска крепост – Построена през II век, тази 14-метрова цилиндрична кула наблюдава старото пристанище на Анталия отвисоко. Намира се на ръба на парк Караалиолу. Никой не е съвсем сигурен каква е била основната му функция, но повечето са съгласни, че е действала като наблюдателна кула или фар над оживеното пристанище. Сега това е фантастично място за наблюдение на залеза и снимки.
- Аспендос – Основната причина, поради която любителите на историята посещават Анталия, е да направят еднодневната екскурзия до Аспендос, на 47 км от града. Този археологически обект е дом на римски театър, смятан за най-добре запазеният в света! Славните дни на този ослепителен древен град са през II и III век. Театърът е напълно реставриран и може да побере 15 000 души!