Да се върнем назад през вековете с посещението на Двореца на дожите (Ital.: Palazzo Ducale, English: Doge’s Palace) във Венеция! Той е бил някогашната резиденция на дожите. Дож е титлата, която носил държавният глава на някогашните градове-държави Венеция и Генуа. Идва от латинската дума „dux”, която означава „водач“. През двореца са минали повече от 120 дожи, които определяли съдбата на Венеция повече от 1000 години.
Вече може да разгледате двореца на дожите в самостоятелна виртуална обиколка, за целта последвайте линка.
История и интересни факти
Дворецът във Венеция е построен в периода 1309-1424 г., а за проектант на сградата се смята Филипо Календарио. Тя впечатлява със своите размери, пищност и готическа архитектура. Разположена е на брега на Венецианската лагуна. Две от фасадите ѝ гледат към лагуната и към площад Сан Марко.
През XVI век дворецът претърпява няколко опустошителни пожара, след които е направена реконструкция. В началото на XVII век са изградени Новите затвори. След падането на Република Венеция през 1797 г. дворецът се превръща в седалище на административните служби. Той претърпява още реконструкции, когато Венеция се присъединява към Кралство Италия, за да се превърне в един от най-важните музеи в града.
Дворецът на дожите впечатлява не само с архитектурата си, но и с произведенията на изкуството, които пази. Фасадата му се счита за готически шедьовър. В интериора му преобладава мрамор от Верона, каменни арки, поддържани от колони с великолепни капители и скулптури в ъглите. Главният вход на Двореца на дожите е „Порта делла Карта“ – готическа врата от XV век.
Той се състои от три крила, като две от тях опират в базиликата Сан Марко. Образува се вътрешен двор във формата на четириъгълник.
Официален сайт: palazzoducale.visitmuve.it
Онлайн билети
- Предложения от GetYourGuide
- Предложения от Tiqets
Какво да видите?
- Двете червени колони – според легендата те са червени, защото в миналото на тях са размазвали кръвта на обесените.
- Стълбището на гигантите – то впечатлява с огромните статуи на Марс и Нептун. На него са били провеждани всички важни церемонии, както и самата коронация на дожите.
- Златнто стълбище – то води до апартаментите на дожите. Наречено е така заради украсения си със злато свод.
- Апартаментите на дожите – в тях няма много обзавеждане, тъй като по-голяма част от него е открадната от армията на Наполеон, но можете да видите изкусно изрисувани тавани и прелестни камини.
- Залата на Големия съвет – това е най-голямата зала в двореца, която събира 2000 души, толкова бил Големият съвет, който решавал бъдещето на Венеция. Тя впечатлява със стенописи и картините си.
- Залата на Съвета на десетте – в нея заседавал Върховният съд. Правосъдието се раздавало директно в двореца и варирало от затвор до обезглавяване.
- Залата на компаса „Лъвска паст“ – на тавана ѝ можете да видите изобразен Зевс, който поразява пороците с мълния.
- Затворите – за да стигнете до тях, трябва да минете по Моста на въздишките. От този затвор през 1756 г. избяга Казанова.
Какво трябва да знаете преди да посетите Двореца на дожите?
- Независимо от времето и сезона, пред двореца винаги има опашка от посетители, затова най-добре купете своя билет предварително онлайн.
- Дворецът има лятно и зимно работно време, съобразете с това.
- Цветът на Двореца на дожите се променя според светлината – от бял до розов, в зависимост от това по кое време на деня до посещавате.
- Проучете предварително двореца, за да знаете какво точно да гледате и за да не пропуснете някое интересно местенце.
- Отделете си поне половин ден за посещение.
Билети
Можете да комбинирате билета за Двореца на дожите с други забележителности, както и да изберете обиколка, която да ви преведе през тайните на великолепната сграда.
Намаления се предлагат за:
- деца от 6 до 14 години
- студенти до 25
- хора над 65 години
- семейства
- групи
Безплатен вход за:
- деца до 5 години
- хора с увреждания с един придружител
- ръководител на група от 15 човека
- учители – ръководители на училищна група
Обиколки
Ако искате да разгледате двореца на спокойствие, можете да си направите резервация за посещение извън официалното работно време. То трябва да бъде заявено поне 5 дни по-рано.
Предлагат се и обиколки до тайните местенца на двореца, благодарение на които можете да видите неща, които са недостъпни за повечето посетители. Тези обиколки не са подходящи за бременни и малки деца, тъй като се преминава през стръмни стълбища и тесни пространства.
Можете да си вземете аудиогид и да разгледате двореца сами.
Достъпност
Дворецът на дожите е достъпен за хора с увреждания, включително и такива с инвалидни колички. Местата с ограничен достъп са затворите и тайните маршрути.