Лондонската кула (The Tower of London) е една от емблемите на Лондон. Почти 1000 години тя служи за кралска крепост и остава непревземаема. Внушителният замък пази монархията в Англия. Изграждането му започва през 1078 г. от Вилхелм Завоевателя. Първо е издигната Бялата кула, която е и първата каменната кула в цялото Английско кралство.
През XIII век, Хенри III превръща Лондонската кула в официална кралска резиденция. Тя остава такава и до днес и гордо се извисява на северния бряг на река Темза в централната част на Лондон.
Официален сайт: www.hrp.org.uk/tower-of-london
Какви тайни пази Лондонската кула?
Историята на замъка е свързана и с някои нещастни събития. През 1483 г., след смъртта на Едуард IV, синовете му са заключвани в Кървавата кула. Те били пратени там от вуйчо си Ричард от Глостър, по известен като Ричард III. Това се случва по време на т. нар. Война на розите – войната между фамилиите Йорк и Ланкастър за престола. Младите принцове, които тогава са още деца, са затворени в тъмницата на кулата и намират смъртта си там. Макар да няма точни доказателства, че именно Ричард III е отговорен за смъртта им, гласно това се приема за факт. Кървавата кула е била и последната спирка на много затворници, които пристигали с кораби от Темза.
Какво да видите?
Днес Лондонската кула е единствената старинна сграда, която продължава да се обитава от английското правителство. Тя е отворена за посещения и освен крепостните стени на замъка, можете да разгледате кулите му и други интереси неща.
Не пропускайте оръжейния музей, който се помещава в Бялата кула. Там се съхранява и колекция от рицарски доспехи.
Едно от най-любопитните неща е Съкровищницата на кралицата, където се пази една от най-големите колекции на корони в света. В нея можете да видите най-известните диаманти, познати на човека – Кохинора, Първата, Втората, Третата и Четвъртата звезда на Африка. Освен корони, колекцията включва диадеми, жезли, пръстени и други символи на кралската власт, инкрустирани със скъпоценни камъни.
В Лондонската кула можете да посетите и Кралския монетен двор, Обществения регистър, Кралската менажерия и Кралската обсерватория.
И още нещо любопитно, на което да обърнете внимание, докато сте в замъка – гарваните! Черните птици крачат из двора на Лондонската кула. Сигурно ще попитате: „Защо не летят“? Защото според стара легенда, ако всички гарвани отлетят от крепостта, тя ще падне. Затова крилата на птиците редовно се подрязват.
Какво трябва да знаете преди да посетите лондонската кула?
Билети
Оналайн билети за посещение:
- Вижте предложенията на Tiqets
- Вижте предложенията на GetYourGuide
- Вижте предложенията на Viator
Билетът за Лондонската кула ви дава достъп до всички места, за които ви разказах.
Намаления от редовната му цена се предлагат за:
- деца между 5 и 15 години
- възрастни над 65 години
- студенти – редовно обучение
- хора с увреждания
- семейства – с един или двама родители и до 3 деца между 5 и 15 години
- групи – над 15 човека
Обиколки
За да се ориентирате по-лесно, по време на вашата обиколка, можете да разчитате на пътеводителите или аудио пътеводителите в замъка, които се заплащат допълнително от билета за вход.
Ако желаете, можете да се включите и в някоя от обиколките с екскурзовод и да научите много интересни факти за Лондонската кула. За нея също ще трябва да заплатите допълнително.
Достъпност
Лондонската кула е достъпна за хора с увреждания. Тя предлага и инвалидни колички, в случай на необходимост.