Онлайн билети за посещение:
- от GetYourGuide
- от Viator
- от Tiqets
Booking.com
СЪДЪРЖАНИЕ НА СТАТИЯТА:
Какво да видите в двореца Шьонбрун?
Какво трябва да знаете преди вашето посещение – туристическа информация?
История и интересни факти
Историята на двореца Шьонбрун (Schloss Schönbrunn) във Виена започва през 1569 г. Тогава император Максимилиан II купува мястото, където сега се намира паркът на Шьонбрун. Владетелят проявява интерес и към новооткритата тогава Зоологическа градина. Наред с отглеждането на диви животни, започва и засаждането на екзотични растения. Мястото обаче е разрушено по време на турската обсада.
Строителството на новия дворец започва през 1696 г. по нареждане на император Леополд I. Първоначално е създаден като ловна хижа. След това се превръща в лятна резиденция на Хабсбургите, построена в периода 1696–1713 г. Златният век на двореца е по времето на императрица Мария Терезия. Тогава дворецът е трансформиран в стил рококо. В него има 1441 стаи, като 40 от тях са отворени за посещение.
Шьонбрун е сред най-важните културни ценности на Австрия. Включен е в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство и всяка година през него минават милиони посетители.
Посетете официалния сайт на дворец Шьонбрун, последвайте линка: www.schoenbrunn.at
Какво задължително да видите в двореца Шьонбрун?
Императорските апартаменти
Намират се в Западното крило на двореца. Едни от най-впечатляващи са стаите на император Франц Йосиф и съпругата му Елисавета. Те са обзаведени в типичния за XIX век стил. Изключително пищно украсени са: стаята на Мария Антоанета; Жълтата стая с бял мраморен часовник, както и Залата за закуска с флоралните си картини.
В двореца има и богата галерия, огледална стая, а не по-малко впечатляващ е и частният салон на Мария Терезия. Той е облицован с палисандрово дърво, украсен с позлатени дърворезби, и е дом на около 260 индийски и персийски миниатюри.
Паркът и градините
Паркът в двореца Шьонбрун е открит през 1779 г. Простира се на площ от 500 декара. В него ще видите 44 митологични скулптури от XVIII век. Едно от най-впечатляващите неща в градините е Фонтанът на Нептун, вдъхновен от гръцката митология. Вратите на парка отварят още в 06:30 ч. като можете да го посетите безплатно в работно време. Там можете да видите още:
- Оранжерията – Построена през 1883 г., тя е била най-голямата в Европа за времето си. В нея и днес се отглеждат много екзотични растения и различни видове пеперуди.
- Лабиринтът – Проектиран е около 1720 г., но след като спира да се поддържа, постепенно се изгубва. Едва на 9 септември 1999 г. новият лабиринт, базиран на исторически модели и обхващащ площ от 1715 м², отново е отворен за посещение. В центъра му има платформа за наблюдение и два камъка за хармония, позиционирани спрямо фън шуй. Ако поставите ръцете си върху тях, те засилват притока на енергия в тялото ви.
- Театърът – Той е единственият останал бароков театър във Виена. Построен е през 1747 г. от Николаус Пакаси, любимият архитект на Мария Терезия. Богатата му рококо декорация е добавена 20 години по-късно. Тук самата императрица е играла в пиеси, а в по-късни години Хайдн и Моцарт изнасят частни и публични концерти. В момента сградата на театъра се използва от Виенската камерна опера.
- Арка Глориет – Намира се на върха на хълма в Шьонбрун. Построена е през 1775 г. и възпоменава битката при Колин от 1757 г., когато австрийските войски побеждават пруската армия на Фридрих Велики. От върха на арката се разкриват прекрасни гледки към Виена.
Тайната градина
Известна е още като градина на престолонаследника Рудолф. Намира се непосредствено пред източната фасада на двореца. През лятото в нея можете да видите ценна колекция от цитрусови дръвчета.
Детски музей в двореца Шьонбрун
Детският музей е любимо място за семейни посещение. Той се помещава в 12-те стаи на приземния етаж на двореца. Там вие и децата ви ще научите интересни факти за ежедневието на императорското семейство през XVIII век като: как се е обличало или какви храни са присъствали на трапезата. Колело с картинки показва разликите между имперските деца и тези от обикновените хора. Можете да играете с играчки от стари времена и да научите таен език. Има и цял кът с костюми, където всеки желаещ може да се облече като принц или принцеса.
Съвет: Проверете работното време на музея преди да го посетите, тъй като то е различно от това на другите обекти в двореца. Препоръчително е да закупите своя билет онлайн, за да не чакате на дълги опашки на място.
Билети
- Само за Детския музей
Съвет: Можете да се възползвате от семейните билети за един или двама възрастни с три деца.
- Фемили Пас – включва Детския музей, двореца Шьонбрун и двореца Хоф в Марчфелд
- Комбиниран билет за музея и за Лабиринта в градините на Шьонбрун
Зоопарк Шьонбрун
Това е най-старият зоопарк в света. Намира се в двора на двореца Шьонбрун. За да стигнете до него, минете през вход „Hietzinger Tor“. Разположен е на 170 декара, където можете да видите над 700 животински вида от цял свят. Най-популярните жители на зоопарка са гигантските панди. Tова е единственият зоопарк в Европа, който помага на този застрашен вид да се размножава по естествен начин. Тук можете да научите много за различните животински видове, да видите как се хранят и как живеят в среда, пресъздаваща естествения им хабитат.
В Зоопарка има много ресторанти и павилиони, предлагащи широка гама от ястия и закуски, включително австрийски специалитети. Някои от тях са; Tirolergarten Tavern; Emperor’s Pavillion; Café Atelier Nonja; Café Hietzing; Jumbo Buffet и други.
Полезни съвети
- Зоопаркът работи без почивен ден. Отваря в 9:00. Времето за затваряне варира според сезоните и е между 16:30 ч. и 18:30 ч.
- Деца под 14 години трябва да бъдат придружени от възрастен.
- Деца под 6 години влизат безплатно.
- Не се допускат кучета, с изключение на кучетата-водачи.
Намаления за:
- деца между 6 до 19 години
- хора с над 50% инвалидност
- групи над 10 човека
Видове билети
- Семеен блок билет – за 2-ма възрастни и 3 деца. Включва 5 еднодневни билета, валидни за 1 година от датата на издаване. Билетите могат да се използват и индивидуално.
- Годишен билет – важи една година. Има намаление за деца между 6 до 19 години
- Комбиниран билет с други забележителности на територията на дворец Шьонбрун или Виена
- Безплатен вход с карта Vienna Pass
Какво трябва да знаете преди да посетите Двореца Шьонбрун?
Полезни съвети:
- Предварително резервирайте онлайн билет, за да избегнете опашките на касата. Ще откриете линкове в началото на статията.
- Работното време на двореца е посочено в обясненението на онлайн билетите.
- Ще са ви необходими поне 4 часа, за да разгледате двореца и основната част от градините.
- В двореца и градините е забранено влизането с кучета.
- Можете да разгледате градините на Шьонбрун с влака Schönbrunn Panorama.
- Дворецът Шьонбрун е отворен всеки ден, включително и на официални празници
Как да стигнете до Двореца Шьонбрун?
- Дворецът се намира на 40 минути пеша от центъра на Виена. Адрес: Schönbrunner Schloßstraße 47.
- С обществен транспорт: Линия U4 на метрото; трамвай 10 или 58; автобус 10А.
- Ако сте с кола, ви съветвам да паркирате автомобила в покрайнините на града и да използвате обществен транспорт.
- Близо до двореца има обществен паркинг, както и такъв за инвалиди.
Къде да хапнете?
- Кафе-ресторант Residenz
- Кафене Café Gloriette – на върха на Арка Глориет
- На територията на двореца има много други заведения, откъдето можете да си вземете кафе или бърза закуска
Намаления за:
- деца между 6 и 18 години
- младежи между 19 и 25 години
- лица с увреждания
- училищни групи
- семейства
Видове билети и обиколки
- Императорска обиколка – включва 22 стаи, продължителност 30-40 мин. Не се предлагат екскурзоводско обслужване. Можете сами да разгледате императорските стаи с аудио гид.
- Гранд тур – 40 стаи за около 1 час. Можете да разгледате императорските стаи с екскурзоводско обслужване (с доплащане) или самостоятелно с аудио гид (безплатно).
- Билет Сиси – 1 билет за 3 императорски атракции в рамките на една година от датата на закупуване. Разглеждането им може да бъде в различни дни.
- Класик пас – голяма обиколка на двореца с аудио гид за 3-4 часа. Включва двореца, градините, лабиринта, оранжерията и арката Глориет. Валиден през лятото работно време.
- Класик пас плюс – включва същото като Класик пас + Зоопарка. Валидността му е 1 ден, само през лятото работно време.
- Фемили пас – включва двореца, Детския музей и двореца Хоф в Марчфелд. Спестява ви 50% от цените на отделните билети.
- Билет само за:
– Арка Глориет
– Лабиринта
– Тайната градина
– Оранжерията - Комбиниран билет – Детския музей и Лабиринта (и Зоопарка) – най-подходящ за семейно посещение.
Съвет: Може да закупите предварително вашия онлайн билет от тук.
Достъпност
Дворецът е достъпен за хора с увреждания. Има изградени съоръжения за безпрепятствено преминаване на инвалидни колички.