История и интересни факти
Базиликата „Свети Стефан“ (унгарски: Szent István-bazilika, английски: St. Stephen’s Basilica) е най-голямата църква в Будапеща, която може да побере до 8 500 души. Посветена е на първия крал на Унгария – Стефан I Унгарски, чиято мумифицирана дясна ръка и до днес се пази в мощехранителница в храма. Макар в архитектурно отношение да е катедрала, „Свети Стефан“ получава званието „базилика“ от папа Пий XI през 1931 г. За изграждането на базиликата са били необходими повече от 50 години. Строежът ѝ започва през 1851 г., а е официално завършена през 1906 г. По време на изграждането, куполът се срутва и възстановяването му започва почти от нулата, което обяснява забавянето на завършването на базиликата.
Първоначално е проектирана в неокласически стил, но е завършена в неоренесансов стил. Най-впечатляващата част от сградата е куполът. Той е висок 96 метра, точно колкото е Парламентът в Будапеща. Това равенство символизира баланса между църква и държава в Унгария. Базиликата има и две камбанарии, като едната от тях (южната) е най-голямата в Унгария.
В църквата се съхранява една необикновена светиня – дясната ръка на Свети Стефан. Не по-малко впечатляващ е и интериорът ѝ – мозайка, картини на известни художници и хилядите малки детайли омагьосват всеки посетител.
Официален сайт: www.bazilika.biz
Какво да видите?
Дясната ръка на Свети Стефан
Съхранява се в стъклена витрина, в параклиса, вляво от главния олтар.
Стълбите
Ако искате да стигнете до купола на базиликата, можете да се изкачите по 364 стъпала. Има и асансьор до наблюдателната площадка на върха, но определено катеренето по стълбите е по-интересно, а и те са наистина впечатляващи.
Купола
За да се качите до него по стълбите или с асансьора, трябва да платите вход. В него се намира панорамна площадка, от която можете да направите прекрасни снимки на Будапеща.
Голямата камбанария „Свети Стефан“
Това е най-голямата камбанария в Унгария. Камбанарата тежи тежи 9250 кг, а диаметърът ѝ е 240 см.
Камбанарията на Богородица
Това пък е най-старата камбанария в базиликата, издигната още при строителството на храма.
Какво трябва да знаете преди да посетите базиликата „Свети Стефан“?
- Въпреки че е с вход свободен, е прието да оставите символично дарение за храма.
- Базиликата е с работно време, което е добре да проверите преди да я посетите.
- При провеждането на религиозни церемонии базиликата е затворена за посещение.
- Можете да стигнете с линия 3 на метрото до спирка Arany János utca.
- Наблюдателната площадка е отворена за посещения от пролетта до есента.
- Тъй като базиликата е свято място, при посещението си трябва да сте прилично облечени – без голи рамена и колена, както и без шапки в храма.
- Забранено е да се храните, да пиете и да пушете в базиликата.
- Снимките са позволени, но без използването на светкавица.
- Не пропускайте да посетите и някой от концертите, които се провеждат в базиликата, където се изпълняват класически произведения от Моцарт, Бах, Вивалди и други гениални композитори.
- Площадът пред базиликата, който носи същото име „Свети Стефан“, е пълен с кафенета и ресторанти, в които можете да отдъхнете след разходката. На него се провежда и прословутият Коледен базар.
Билети
Базиликата е с вход свободен. Билет ще трябва да си закупите, само ако искате да се качите на купола, откъдето се разкриват прекрасни гледки към Будапеща.
Допълнително се заплаща за екскурзоводското обслужване, както и за концертите на орган, които се провеждат в базиликата.
За да закупите онлайн билети за базиликата последвайте лиинка към сайта на Tiqets
Намаления
Намаления се предлагат за: деца, студенти и пенсионери.
Обиколки
Обиколки с екскурзовод се провеждат в базиликата, само в работно време, и ако се събере група от минимум 10 човека. Необходима е предварителни резервация. Езици: английски и френски.
Достъпност
Базиликата е достъпна за инвалидни колички, но е необходимо вашият придружител да помоли някой от служителите да ви съдейства с асансьора.